Kategorie:
 • Pojazdy i sprzęt
 • Akcje
 • Ćwiczenia, pokazy, uroczystości
 • Muzea i sprzęt historyczny
 • Inne
 • polecane strony
 • Home > Pojazdy i sprzęt > [Z] - woj. zachodniopomorskie > 500[Z] - KP PSP Police

  KP i JRG PSP Police - 500[Z] & 501[Z]
  KP PSP i JRG Police

  ul. Tanowska 4a

  Pojazdy KP PSP:

  500[Z]82 - SLKw - MB G-Wagen 461 290GD
  500[Z]90 - SLOp - Renault Kangoo
  500[Z]91 - SLOp - Volvo 960 Executive

  Pojazdy i sprzęt JRG:

  501[Z]22 - GBA 2/24 - MAN LE14.285/Wawrzaszek
  501[Z]26 - GCBA 8/60 - Scania R480/Wawrzaszek
  501[Z]39 - GCBM 18/16 - Jelcz 417/Metalchem
  501[Z]43 - SLRt Renault Mascott/Wawrzaszek
  501[Z]51 - SD-30 – Magirus-Deutz 170D12/Magirus
  501[Z]55 - SLBus - MB Vito
  501[Z]90 - SLOp – MB G-Wagen 461 290GD

  501-P1 - agregat pompowy Rosenbauer SPA-4000 (AP 4500/8)
  501-Px - przyczepa wężowa HL900.40
  501-Px - przyczepa z zaporą olejową

  501-Ł1 - łódź hybrydowa (RIB) Sportis S-6200
  501-Ł2 - łódź motorowa

  Quad Honda

  * * *

  Police to 34- tysięczne miasto o ponad 750-letniej historii, znane przede wszystkim z jednego z kilku największych zakładów chemicznych w kraju, zarazem jednego z zakładów tzw. wielkiej syntezy chemicznej - Z.Ch. „Police”. Są one producentem m.in. nawozów sztucznych, amoniaku, mocznika, kwasu fosforowego i kwasu siarkowego. Mniej znany jest fakt, że oprócz zakładów funkcjonuje w Policach port morsko-rzeczny, czwarty pod względem przeładunku w Polsce, a także Park Przemysłowy Police, którego część stanowi podstrefa Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Miasto słynie także ze specyficznej atrakcji turystycznej – ruin fabryki benzyny syntetycznej, wybudowanej w końcu lat 30. i w latach 40. przez niemiecki koncern I.G. Farben, która była znaczącym dostawcą tego surowca dla sił zbrojnych III Rzeszy. Wielokrotnie bombardowany przez lotnictwo alianckie, rozgrabiony przez wojska sowieckie w ramach specyficznej akcji (stworzenie „enklawy Police”) kompleks fabryki przyciąga i turystów, i „penetratorów”. Spuścizną po tych czasach są też liczne bunkry, rozrzucone po terenie całego miasta.

  Liczący ok. 70 000 mieszkańców powiat policki zajmuje skrawek północno-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego o powierzchni ok. 662 km2 (najmniejsza powierzchnia powiatu w województwie). Jego zasadnicza część jest wciśnięta pomiędzy granicę państwa, Zalew Szczeciński i miasto Szczecin. Niewielki „cypelek” na południu (gmina Kołbaskowo) jest połączony z nią wąskim pasem biegnącym wzdłuż granicy, i leży już „za” Szczecinem (na południowy zachód od miasta). Przez teren powiatu przebiega kilka czynnych linii kolejowych, fragment autostrady A6, fragmenty DK 10 i 13, a także DW 114 i 115. W granicach powiatu znajdują się 3 drogowe przejścia graniczne na granicy z Niemcami: Kolbaskowo (A6), Rosówek (DK 13) i Lubieszyn (DK 10). Dominującym podmiotem gospodarczym są Zakłady Chemiczne „Police”. W powiecie polickim znajduje się kilka portów: największy, morsko-rzeczny Port Police (na Odrze), morski Port Trzebież (rybacki, handlowy, jachtowy i pasażerski/morskie przejście graniczne - na Zalewie Szczecińskim) oraz przystań rybacka w Nowym Warpnie.

  Powiat jest silnie zalesiony, a sporą część jego powierzchni zajmuje Puszcza Wkrzańska, a dokładnie jej wschodnia część (78% jej powierzchni leży na terenie Niemiec).

  * * *

  Przez wiele dziesięcioleci w Policach funkcjonowała tylko jedna jednostka terenowej ochrony przeciwpożarowej - Ochotnicza Straż Pożarna w Policach. Na początku lat 70., w związku z ogromną inwestycją przemysłową na obrzeżach miasta, pojawiła się zawodowa jednostka resortowa - Zawodowa Zakładowa Straż Pożarna Zakładów Chemicznych „Police”. Natomiast na powstanie terenowej („miejskiej”) zawodowej jednostki w rozrastającym się wraz z zakładami mieście trzeba było czekać jeszcze kilkanaście lat. Oddział Zawodowej Straży Pożarnej w Policach, podlegający KRSP w Szczecinie, powstał dopiero w 1988 r. Trzon wyposażenia jednostki, ulokowanej w rozbudowanej strażnicy OSP, stanowiły początkowo GBA 2,5/16 Star 244/Jelcz 005M, GCBA 6/32 Jelcz 004M oraz GCBM Jelcz 18/8 (służy w JRG Police do dziś). Jednostka nie podzieliła losu sporej części ZSP* utworzonych w samej końcówce lat 80. i nie uległa likwidacji. W 1992 r. została przekształcona w JRG PSP, dalej podlegająca KR PSP w Szczecinie. W latach 90. pojawily się nowocześniejsze samochody, jak GCBA Jelcz 010R czy SLRt Honker. Po reformie administracyjnej w 1998 r. i utworzeniu powiatu polickiego, pojawiła się KP PSP w Policach. W latach 2003-2004 do podziału weszły GBA MAN i SLRt Mascott, zakupione przez KW PSP w Szczecinie. Po kilkuletnich wysiłkach, w 2005 r., KP i JRG przeniosły się do nowoczesnej strażnicy przy ul. Tanowskiej. Stara remiza przy ul. Sikorskiego jest nadal wykorzystywana przez OSP Police.

  Na terenie powiatu funkcjonuje łącznie 10 jednostek OSP, w tym 5 w KSRG (Nowe Warpno, Trzebież, Dobra, Kołbaskowo, Tanowo) oraz 5 spoza systemu (Police, Brzózki, Tatynia, Smolęcin, Wołczkowo). Oprócz tego działa ZSP Zakładów Chemicznych „Police” - jednostka o dużym potencjale sprzętowym i kadrowym, zabezpieczająca nie tylko obszar zakładów, ale także i Portu Police. W bazie paliw koło Trzebieży funkcjonuje ponadto zakładowe pogotowie przeciwpożarowe, dysponujące m.in. średnim samochodem gaśniczym.

  Specyficzny układ geograficzny powiatu polickiego, wynikający m.in. z braku wyodrębnienia powiatu szczecińskiego ziemskiego, spowodował, że w rejonie operacyjnym KP PSP Police znajdują się miejscowości, szlaki transportowe i obszary również na zachód i częściowo nawet na południowy zachód od Szczecina. Nawet do tych miejsc udają się nierzadko zastępy polickiej JRG, i to przed ewentualnym dysponowaniem wsparcia ze Szczecina. Sytuację w najbardziej wysuniętej na południe części powiatu poprawia obecność prężnej jednostki KSRG – OSP Kołbaskowo.

  *ZSP wg dawnej nomenklatury, czyli [terenowa] Zawodowa Straż Pożarna

  * * *

  Serdecznie dziękujemy Komendantowi Powiatowemu PSP w Policach, Panu bryg. mgr inż. Dariuszowi Uchto, za zgodę na wykonanie zdjęć, a także Dowództwu i Strażakom JRG PSP w Policach za gościnność i pomoc w przeprowadzeniu sesji.