Kategorie:
 • Pojazdy i sprzęt
 • Akcje
 • Ćwiczenia, pokazy, uroczystości
 • Muzea i sprzęt historyczny
 • Inne
 • polecane strony
 • Home > Pojazdy i sprzęt > Ochotnicze Straże Pożarne > [D] - woj. dolnośląskie > OSP KSRG Bardo

  OSP KSRG Bardo [OPIS]
  Ochotnicza Straż Pożarna w Bardzie (rok założenia 1945) należy do grona najczęściej wyjeżdżających jednostek OSP na terenie powiatu ząbkowickiego. Do KSRG należy od 1996 roku. Ochotnicy aktualnie dysponują 2 samochodami gaśniczymi, samochodem ratownictwa technicznego oraz łodzią z silnikiem zaburtowym. OSP corocznie notuje ponad 100 wyjazdów do zdarzeń. Zrzesza 30 członków.

  Bardo to liczące prawie 2800 mieszkańców miasto w pow. ząbkowickim, w woj. dolnośląskim. Jest niezwykle urokliwą miejscowością, położoną nad malowniczo płynącą Nysą Kłodzką, pomiędzy wzgórzami Gór Bardzkich. Znajdują się tutaj liczne zabytki, m.in. sanktuarium maryjne, bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny czy piękny gotycki kamienny most na Nysie Kłodzkiej z XV wieku. Bardo zostało założone w X wieku jako gród obronny. Prawa miejskie zyskało na początku XIV wieku. Rozwijało się dzięki wybudowanej linii kolejowej Wrocław-Kłodzko o strategicznym znaczeniu. Po II wojnie światowej miejscowość utraciła prawa miejskie ze względu na niewielki rozmiar. Status osiedla otrzymało w 1954 r., a stało się ponownie miastem od 1969. Aktualnie Bardo to przede wszystkim ważny ośrodek turystyki, w związku z malowniczym położeniem i zabytkami. Znajduje się tutaj drobny przemysł papierniczy oraz meblarski.

  Główne zagrożenia w rejonie OSP to przede wszystkim biegnąca przez miasto droga krajowa nr 8, na której notorycznie dochodzi do groźnych zdarzeń drogowych. Obecność linii kolejowej Wrocław-Międzylesie oraz przepływająca przez Bardo rzeka Nysa Kłodzka stanowią kolejne potencjalne zagrożenia. OSP Bardo wchodzi w skład Dolnośląskiej Brygady Odwodowej Kompania WOO „Ząbkowice”.

  Na terenie gminy Bardo funkcjonują cztery jednostki OSP: w Bardzie (KSRG), w Przyłęku (KSRG), w Dzbanowie i w Brzeźnicy.

  ***

  Wyposażenie:

  599[D]81 – GBA 4,5/16 – Mercedes Benz Atego 1629/Bocar
  599[D]82 – GBA 1,5/20 – Mercedes Benz 1114
  599[D]83 – SLRt – Volkswagen Transporter T4
  599-Ł1 - Łódź ratunkowa Texas 420 + sanie lodowe

  Strona internetowa jednostki: www.ospbardo.pl

  ***

  Serdecznie dziękujemy Prezesowi OSP Bardo Radosławowi Sobierajowi oraz druhom Sebastianowi Traczowi i Pawłowi Zarzyckiemu za możliwość przeprowadzenia sesji zdjęciowej, okazaną życzliwość i udzielone informacje.